כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

ברק בכנס הרצליה: כל עוד יש ישות מדינית אחת היא תהיה בסוף לא יהודית או לא דמוקרטית. אם כל הפלסטינים יצביעו בבחירות היא תהיה דו לאומית ואם לא יצביעו תהיה מדינת אפרטהייד גם אם נקרא לה בשם אחר

(07/02/2010)

מתוך דבריו של שר הביטחון אהוד ברק בכנס הרצליה העשירי:

בפתחה של שנת 2010 אנו ניצבים בפני אוסף איומים קרובים רחוקים מוכרים לכולם: חמאס חיזבאללה ואיראן, וגם בפני הזדמנויות חשובות ובתוכם המאמץ להתנעת מהלך עם הפלסטינים וגם אפשרות, אולי מרוחקת יותר להתקדמות עם סוריה.אנו חווים שקט חסר תקדים בתוך גבולותינו שהוא פרי ההרתעה שנוצרה בעקבות מלחת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה, ופעולה משותפת עם גורמי ביטחון פלסטינים בגדה.קשת של איומים מתקדרים באופק, משתלבים ביניהם ויוצרים תמונה מורכבת. המציאות הזו עם ההזדמנות והאיומים ובצל משבר כלכלי גדול ומעצמת על אחת עם סדר יום עמוס מאין כמותו: פקיסטן אפגניסטן, צפון קוריאה, הקשיים בתיאום עם רוסיה ועוד יותר עם סין, עיראק, איראן וגם אנחנו מול הפלסטינים ומול הסורים.במציאות זו נדרשים אומץ לב ויזמות מדינית ואסטרטגית, פיקחון והבנה עמוקה שחייבם לפעול לפי מה שטוב לישראל. המזרח התיכון הוא סביבה קשה, שכונה שאין בה חסד לחלשים,לא תהיה הזדמנות שנייה למי שלא מסוגלת להגן על עצמה. רק ישראל חזקה ומרתיעה תוכל לעשות שלום. הסדר מדיני לא יכון כל עוד יריבינו יחשבו שניתן להביס את ישראל. יש לנו כהנהגה מדינית אחריות עליונה להתקדם בהליך המדיני.החלופות גרועות בהרבה, הגשמת החלום הציוני עוברת קודם כל דרך עשיית שלום.בין הירדן לבין הים חיים כ12 מיליון בני אדם והאמת הפשוטה היא שאם ובכל עוד שבשטח זה ישנה יישות מדינית אחת ששמה ישראל היא תהיה בסופו של דבר לא יהודית או לא דמוקרטית.עם הבלוק הזה של מיליונים פלסטינים יצביעו בבחירות זו תהיה מדינה דו לאומית גם אם נקרא לה בשם אחר. ואם לא יצביעו זוהי תהיה מדינת אפרטהייד לכל דבר ועניין, גם אם נקרא לה בשם אחר.לפוליטיקאים בשמאל ומברכז אני אומר: היחלצו לסייע לממשלה במאמציה לקדם הסדר.יש להביא את שני המנהיגים למצב בו ההכרעות חייבות להתקבל.אמרתי לאבו מאזן -את ההכרעות הכי קשות שלך תצטרך לקבל מול עמך, אמרתי זאת גם לנתניהו. רק אם שניהם יצליחו להתרומם לגובה הזה יתאפשר הסדר. לדעתי, הדבר אפשרי. בישראל יש רוב דומם בעד הסדר למרות מה שנראה מהקלפיות.

גם בצד הפלסטיני חל שינוי, סאלם פיאד הביא למקורות הפלסטינים חשיבה מעשית קונקרטית, לא האשמה ותלות אלא עשייה מלמטה למעלה- בניית מוסדות בכלל בניית מוסדות ביטחוניים כלכליים.אני מאמין גדול בבניית היכולות הפלסטיניות, בהושטת יד.בשיחותיי האחרונות עם מנהיגי יהודה ושומרון, גם הם מודים באמת שהיום המצב הביטחוני בגדה הוא הטוב מזה כמה שנים. השיח הבין ערבי עבר דרך ארוכה מהלוים של חרטום ועד מצב בו מדינות ערב מתחרות ביניהן מי מביאה הצעה להסדר שלום. הבסיס הוא ב242, 338, ואנו זוכרים גם את קמפ דייוויד, הצהרת קלינטון, מכתב בוש והתוכנית הסעודית. הכול יוכרע במשא ומתן ישיר בינינו לבין הפלסטינים.יש לפנינו כמה אתגרים: שלטון החמאס בעזה, הבעיה הביטחונית- ידרשו סידורי ביטחון ופיקוח. המשא ומתן ייקח זמן, הוא לא יקח פחות משנה או שנתיים והיישום יקח 3-4 שנים.במקום המשחק המקדים יש להיכנס לתוך החדר ולדבר על הדברים האמיתיים. מי שחושב שע"י הליכה כל פעם על נושא אחר אפשר להתקדם יותר טוב הוא טועה, יש יותר שכל וגמישות בהליכה על כול הנושאים ביחד.העמדה של הממשלה שלנו היא ברורה וידועה: הממשלה הזו מאמצת את מפת הדרכים, מקבלת את ההסכמים שנחתמו ע"י ממשלות ישאל הקודמות ומקבלת את חזון שתי המדינות.ההתקדמות תבוא מלמטה למעלה, וגם בכיוון ההפוך.אני חש שכדי ששני הצדדים יכנסו למשא ומתן יש צורך שהפלסטינים ייראו חזית עולמית אחידה, ולצד זה רוח גבית מהעולם הערבי. בואו נהיה אופטימיסטים בואו לא נאבד לאף רגע את הקשב, אם נהיה עיקשים ובהירים כבר עשינו את חצי מהדרך.המציאות של הסדר קרובה כמרחק אומץ הלב של המנהיגים בשני הצדדים.