גלגולה של יוזמה - על יוזמת השלום הסעודית
כן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבהכן להסכם - תומכים ביוזמת ז'נבה
English Русский الموقع الفلسطيني
עקבו אחרינו בטוויטר הצטרפו אלינו בפייסבוק ערוץ יוזמת ז'נה ביוטיוב
שומרים על קשר

ז'נבה בשטח
היכנסו לצפות בסרטון מי אנחנו

גלגולה של יוזמה - על יוזמת השלום הסעודית

גלגולה של יוזמה 

17 בפברואר 2002
"היוזמה הסעודית" נולדת מתוך מאמרו של תומאס פרידמן ב"ניו-יורק טיימס". במאמר מספר פרידמן כי יורש העצר הסעודי, הנסיך עבדאללה, כתב נאום אותו התכוון לשאת בפני הליגה הערבית. על-פי הנאום, בתמורה לנסיגה מוחלטת של ישראל לקווי 4 ביוני 1967 והקמת מדינה פלשתינית – יסכימו חברות הליגה לכונן עמה יחסים דיפלומטיים ומסחריים מלאים ולספק לה ערבויות ביטחוניות.
פרידמן מצטט את הנסיך עבדאללה כמי שאומר שכוונתו היא "נסיגה מלאה מכל השטחים הכבושים בהתאם להחלטות האו"ם, כולל בירושלים, תמורת נרמול מלא של היחסים. ניסחתי נאום על פי קווים אלה... רציתי למצוא דרך להבהיר לעם הישראלי, שהערבים אינם דוחים או שונאים אותם, אבל הם דוחים את התנהגותה הבלתי אנושית של ממשלת ישראל. חשבתי על כך כאיתות אפשרי לעם הישראלי" .

12 במרץ 2002
מועצת הביטחון של האו"ם, בהחלטה מספר 1397, מברכת על היוזמה של הנסיך הסעודי.

27-28 במרץ 2002
הליגה הערבית שומעת את הצהרתו של נסיך העצר הסעודי ובעקבותיה מקבלת את "הצהרת ביירות: נורמליזציה של היחסים עם ישראל בתמורה לנסיגה מהשטחים הכבושים" (המסמך המלא מצורף). בהצהרה נאמר, בין השאר, כי הליגה ערבית:
קוראת לישראל לאשר (את הדרישות הבאות):
א. נסיגה ישראלית מלאה מכל השטחים שנכבשו מאז שנת 1967, לרבות רמת הגולן הסורית לקווי 4 ביוני 1967, וכן את יתר השטחים הלבנוניים הכבושים בדרום לבנון.
ב. מציאת פתרון צודק לבעיית הפליטים הפלסטינים שעליו יוסכם תוך התאמה עם החלטה 194 של העצרת הכללית של האו"ם.
ג. הסכמה להקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית בשטחים הפלסטיניים הכבושים מאז ה-4 ביוני 1967 בגדה המערבית וברצועת עזה, עם מזרח ירושלים כבירתה.
בתמורה לכך, מדינות ערב מאשרות את הסעיפים הבאים:
א. מחשיבות את הסכסוך הערבי-ישראלי כבא אל קיצו, ונכנסות להסכם שלום עם ישראל, ומספקות ביטחון לכל מדינות האזור.
ב. מכוננות יחסים נורמליים עם ישראל בהקשר של שלום כולל זה.
המועצה מאשרת את דחיית כל הצורות של אזרוח הפלסטינים אשר סותרים את הנסיבות המיוחדות של המדינות הערביות המארחות .

29 במרץ 2002
על-פי סקר "ידיעות אחרונות", היוזמה הסעודית זוכה ל-41% תמיכה בציבור הישראלי.

11 במאי 2002
מנהיגי מצרים, סוריה וסעודיה נפגשים בשארם א-שייח ומצהירים שוב על תמיכתם ביוזמה.

30 באפריל 2003
"מפת הדרכים" של הנשיא בוש מוצגת ומזכירה את היוזמה הסעודית כיסוד חיוני לסיום הסכסוך: "...הסכם שיושג על ידי משא-ומתן בין הצדדים יביא למדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית ובת-קיימא החיה לצד ישראל ושאר שכנותיה בשלום ובביטחון. ההסכם יפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני וישים קץ לכיבוש שהחל בשנת 1967, בהתבסס על קווי היסוד של ועידת מדריד, העיקרון אדמה תמורת שלום, החלטות 242, 338 ו-1397 של מועצת הביטחון של האו"ם, הסכמים קודמים שהושגו בידי הצדדים, ויוזמת עבדאללה הנסיך הסעודי – שאושרה בפסגת הליגה הערבית בביירות – הקוראת לקבלת ישראל כשכנה החיה בשלום ובביטחון, בהקשר של הסכם כולל. יוזמה זו היא יסוד חיוני במאמצים הבינלאומיים לקידום שלום כולל בכל המסלולים, לרבות המסלול הסורי-ישראלי והלבנוני-ישראלי".

25 במאי 2003
בעקבות הודעתו של ראש הממשלה ביום 23 במאי 2003, ממשלה ישראל מחליטה לאשר את הצעדים המוגדרים ב"מפת הדרכים", אך מוסיפה 14 הערות.
בהערה מס. 10 נאמר: "ביטול כל התייחסות להחלטות בינ"ל או אחרות (1397, יוזמה הסעודית והיוזמה הערבית שאומצה בביירות). ההסדר שיבוסס מכוח הסכמה למפת הדרכים הוא הסדר אוטונומי השואב את כוחו מעצמו. ההתייחסות צריכה להיות רק להחלטות 242 ו-383 והיא תהיה אך ורק כמתווה לניהול מו"מ בעתיד, לעניין הסדר הקבע".

15 במרץ 2004
ראש הממשלה אריאל שרון בנאום בכנסת בנושא תוכנית ההתנתקות:
...כבר היום אנו נאלצים להדוף יוזמות כאלו, שהמשותף להן הוא שכולן דוגלות בכך שעל ישראל להגיע להסכם תוך כדי שהטרור נמשך. במילים אחרות: ישראל תצטרך לעשות צעדים מרחיקי לכת של ויתורים כשיש לגיטימציה לטרור. זה כמובן דבר שאנחנו איננו יכולים לקבל. המצב הזה מעמיד את ישראל בפני לחץ בינלאומי, ואני מתכוון להצעות השונות; יש המתלהבים מהתכנית הסעודית , אפילו בינינו, פה, יש כאלה שמעלים מדי פעם את החלום הנפלא הזה, יש כאלה שוודאי שומעים את תכנית הליגה הערבית, ישנה תכנית אירופאית, ישנה תכנית אחרת, יש גם כמה תכניות ישראליות שיכולות להוביל אותנו תהומה, גם הן מופיעות מדי פעם בשטח".

27 בנובמבר 2006
ראש הממשלה אהוד אולמרט בטקס הממלכתי לזכר דוד ופולה בן-גוריון, שדה-בוקר:
"הקולות ששמענו ממדינות אלה, בדבר הצורך בהכרה במדינת ישראל וקיום יחסים נורמאלים עימה, כמו למשל חלקים ביוזמת השלום הסעודית הם חיובים, ויש בכוונתי להשקיע מאמצים על מנת לקדם את הקשר עם מדינות אלה ולחזק את תמיכתן במשא ומתן דו צדדי ישיר בינינו לבין הפלסטינים."


הצהרת ביירות של הליגה הערבית מיום 28 במרץ 2002
מועצת הליגה של מדינות ערב, במושב ה-14 של הפסגה:
מאשרת מחדש את ההחלטה שהתקבלה ביוני 1996 בפסגת החירום הערבית בקהיר, כי שלום כולל וצודק במזרח התיכון הוא הבחירה האסטרטגית של מדינות ערב, ואשר יושג בהתאם למשפט הבינ"ל, ואשר ידרוש התחייבות דומה מצד ממשלת ישראל.
לאחר הקשבה להצהרתו של הנסיך עבדאללה בן עבד-אלעזיז, יורש העצר של ערב הסעודית, שבה הציג את יוזמתו, הקוראת לנסיגה ישראלית מלאה מכל השטחים הערביים שנכבשו ביוני 1967, תוך יישום של החלטות מועצת הביטחון 242 ו-338, שאושרו מחדש בוועידת מדריד בשנת 1991 ושל עקרון שטחים תמורת שלום; ולהסכמתה של ישראל למדינה פלסטינית עצמאית, עם מזרח ירושלים כבירתה, בתמורה לכינון יחסים נורמליים בהקשר של שלום כולל עם ישראל.
מתוך שכנוע של מדינות ערב כי פתרון צבאי לסכסוך לא יביא לשלום או יספק ביטחון לצדדים, המועצה:
1. מבקשת מישראל לשקול מחדש את מדיניותה ולהצהיר כי שלום צודק הוא גם בחירתה
האסטרטגית.
2. קוראת לישראל לאשר (את הדרישות הבאות):
א. נסיגה ישראלית מלאה מכל השטחים שנכבשו מאז שנת 1967, לרבות רמת הגולן הסורית לקווי 4 ביוני 1967, וכן את יתר השטחים הלבנוניים הכבושים בדרום לבנון.
ב. מציאת פתרון צודק לבעיית הפליטים הפלסטינים שעליו יוסכם תוך התאמה עם החלטה 194 של העצרת הכללית של האו"ם.
ג. הסכמה להקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית בשטחים הפלסטיניים הכבושים מאז ה-4 ביוני 1967 בגדה המערבית וברצועת עזה, עם מזרח ירושלים כבירתה.
3. בתמורה לכך, מדינות ערב מאשרות את הסעיפים הבאים:
א. מחשיבות את הסכסוך הערבי-ישראלי כבא אל קיצו, ונכנסות להסכם שלום עם ישראל, ומספקות ביטחון לכל מדינות האזור.
ב. מכוננות יחסים נורמליים עם ישראל בהקשר של שלום כולל זה.
4. המועצה מאשרת את דחיית כל הצורות של אזרוח הפלסטינים אשר סותרים את הנסיבות המיוחדות של המדינות הערביות המארחות.
5. המועצה קוראת לממשלת ישראל ולכל הישראלים לקבל את יוזמה זו על מנת להבטיח את הסיכויים לשלום ולהפסיק את שפיכת הדם, ולאפשר למדינות ערב ולישראל לחיות בשלום ובשכנות טובה ולספק לדורות הבאים ביטחון, יציבות ושגשוג.
6. המועצה קוראת לקהילה הבינלאומית ולכל המדינות והארגונים לתמוך ביוזמה זו.
7. המועצה מבקשת מיו"ר הפסגה להקים ועדה מיוחדת המורכבת מחלק מהמדינות החברות ומהמזכירות הכללית של הליגה של מדינות ערב, כדי לנקוט במגעים ההכרחיים להשגת תמיכה ליוזמה זו בכל הרמות, בייחוד מהאו"ם, מועצת הביטחון, ארה"ב של אמריקה, הפדרציה הרוסית, המדינות המוסלמיות והאיחוד האירופי.